Tirsdag d. 13. marts 2012 blev der afholdt borgermøde om den fremtidige biblioteksbetjening i Lynge.
Mødet blev afholdt på Lynge bibliotek og ca. 100 personer mødte op, heriblandt, borgmesteren, kultur- og idrætsudvalget, biblioteksbestyrelsen, bibliotekschefen, souschefen, personale fra biblioteket og en masse daglige brugere af biblioteket.
Der var en livlig debat i de 2 timer mødet varede og de fremmødte var så godt som delt i to lejre. Alle var glade for biblioteket og ønskede det bevaret med bemanding, men den ene gruppe ville gerne have suppleret den bemandede åbningstid med mulighed for selv at kunne lukke sig ind efter lukketid. Den anden gruppe var mistroiske overfor dette tilbud, da de var bange for, at det ville betyde en glidende overgang til mindre og mindre biblioteksfaglig betjening på
biblioteket.
Der er endnu ikke truffet afgørelse om den endelige udformning af bibliotekstilbuddet i Lynge.
Der bliver selvbetjening i Lynge, men hvor mange timer, der vil være biblioteksansatte til stede i biblioteket er fortsat uvist.
Der forventes først en afgørelse
omkring maj måned.
Victor Frank fotograferede under mødet.